A lelki munka formái

A lélektani segítői munka formái különbözőek, attól függően, hogy a kliens milyen problémával, milyen céllal és milyen állapotban érkezik. 

Sokan gondolják úgy még ma is, hogy „nem vagyok én bolond, nem megyek pszichológushoz, mert oda csak a bolondok és a gyengék járnak”. 

Pedig pszichológushoz nem csak a beteg és nem csak a gyenge emberek járnak.

 

ÖNISMERETI MUNKA

 

Az önismereti igénnyel érkező kliens egészséges (sine morbo) magánszemély, aki személyes fejlődést igényel, élete különböző szerepeiben.

Az önismeret azt jelenti, hogy az egyénnek áttekintése van a saját személyisége összetevőiről, a személyes határairól és lehetőségeiről, felismeri viselkedése mozgatórugóit, azok hátterét, rálát saját motívumrendszerére (mindarra, ami őt ösztönzi és azok összefüggéseire), képes arra, hogy helyesen megítélje saját szerepét és hatását az emberi kapcsolatokban. 

 

A lélektani munka célja:

az élet kihívásaival, nehéz helyzeteivel, a stresszekkel kapcsolatos küzdőképesség növelése, az életvezetés és selftudatosság fejlődése. Azzal a belső igénnyel is összhangban, amikor valaki a személyes képességeit a lehetőségek tárházaként és a másokért való felelősség miatt is ki akarja teljesíteni – mert jó és boldog ember akar lenni. 

(A ’self’ – ejtsd: szelf – az önmagunkkal kapcsolatos ismereteink, érzelmeink, elvárásaink rendszere.)  

 

Az önismeret fejlesztését segítő szakember képzettségi követelményei:

valamely (egy vagy több) személyiségfejlesztő, önismereti, pszichoterápiás módszerben való képzettség és alkalmazási gyakorlat.

 

Ha Ön nyitott az önismeretét fejlesztő lehetőségek iránt, edzőként és útitársként szívesen kísérem.

 

TANÁCSADÁS (KONZULTÁCIÓ)

 

A tanácsadás a normálisan működő (sine morbo), de az aktuális élethelyzetében elakadt, megoldáskereső személyek segítése abban, hogy elérjék céljaikat, és hatékonyabban működjenek. 

A tanácsadás középpontjában az aktuális élethelyzeti probléma áll, amelynek megoldásán a jelenre összpontosítva dolgozik a tanácsadó támogatásával a kliens. 

Mindez preventív jellegű is, mivel a megoldás elősegítheti a további problémák megelőzését. 

A tanácsadás kifejezés félrevezető lehet, mert azt sugallja, hogy a segítséget kérő elmondja, mi a problémája, mit szeretne, a pszichológus pedig „megmondja a tutit”, ad egy receptet arról, hogy mit kell tenni – és akkor minden megy magától a kliens életében.

A tanácsadás (mint munkamód) ezzel szemben megtanácskozás, megbeszélés, ahol a kliens és a segítő együtt dolgozik a konkrét élethelyzeten, problémán, annak megoldása érdekében.

 

A lélektani munka célja:

a kliens által hozott élethelyzettel kapcsolatos cselekvési életbátorság ösztönzése, a felelősségvállalás növelése, a megküzdőképesség erősítése, hatékony módszerek, technikák elsajátítása, mindezeken keresztül az önismeret, a selftudatosság fejlesztése.

(A ’self’ – ejtsd: szelf – az önmagunkkal kapcsolatos ismereteink, érzelmeink, elvárásaink rendszere.) 

 

Az önismeret fejlesztését segítő szakember képzettségi követelményei:

tanácsadó szakirányú képzettség, vagy magasabb (pszichoterápiás) végzettség, tanácsadói gyakorlat.

 

Ha Ön valamely élethelyzetével kapcsolatban elakadt, vagy lassan halad és szeretne hatékonyabb lenni, és úgy gondolja, hogy egy edzővel célirányosabb lehetne, mint egyedül – akkor forduljon hozzám bizalommal!

 

PSZICHOTERÁPIA

 

Időről időre tapasztalom, hogy aki pszichológushoz fordul, rögtön (pszicho)terápiának nevezi azt, amit a pszichológustól vár. Ahogyan az a két előző lélektani munkaforma tartalmából is látszik, a kifejezés szakmai értelmében nem tekinthető pszichoterápiának minden, ami a kliens és a pszichológus között történik.  

A pszichoterápia az orvoslás keretében kifejlődött gyógyító gyakorlat. Azokat a lelki eredetű tüneteket, rendellenes élményeket és kóros viselkedésformákat gyógyítja, amelyek az egyénen belül, illetve a társas viszonyokban jelennek meg. Ezek a tünetek lehetnek a páciens saját, belső lelki történéseiből adódó tünetek, vagy lehetnek egy adott rendszer, csoport (pl. család, pár, munkacsoport) zavarait megtestesítő tünetek, amikor a páciens „csak” tünethordozó.

A pszichoterápia kiindulópontja a tünetek jellege, mennyisége és fennállásuk időtartama alapján felállított diagnózis. (A BNO-10, illetve a DSM-IV szerint.)

 

A lélektani munka célja:

állapotjavulás, jobb pszichikus egyensúly, tünetmentesség, gyógyulás elérése. 

 

Az pszichoterápiát végző szakember képzettségi követelményei:

pszichoterápiás képzettség, szakképesítés és gyakorlat. 

Ha Ön beteg, és az előzőekben leírt kritériumoknak megfelelő, szakmai követelmények szerinti pszichoterápiára van szüksége – akkor sajnos, ebben nem tudok a rendelkezésére állni.

Ugyanakkor segíteni tudok abban, ha olyan technikákat, módszereket szeretne megtanulni, amik erősíthetik Önt a problémáival, konfliktusaival, stresszhelyzeteivel kapcsolatos megküzdésben.  

A legutóbbi jogszabályi rendezés szerint Magyarországon egy ideje már csak a pszichoterápiás képesítésű orvosok és a pszichoterápiásan képzett klinikai szakpszichológusok folytathatnak pszichoterápiát.

Mivel vállalkozó pszichológusként az egészségügyben részmunkaidőben dolgoztam (főállásnyi munkaidő helyett), klinikai szakpszichológus képzésre korábban sem jelentkezhettem – bár erre az akkori jogszabályok értelmében a pszichoterápiás tevékenységhez szükség sem volt.

Így húszévnyi pszichoterápiás gyakorlatot is magába foglaló pszichológusi munka után 2014-ben visszaadtam az egészségügyi, pszichoterápiára jogosító engedélyemet.

Természetesen a tanácsadói-konzulensi munkámban továbbra is rengeteg pluszt ad az, hogy a pszichoterápiás képesítéseim megszerzése mellett 1993-2009-ig először a nyíregyházi kórház pszichiátriai osztályán, majd szülészet-nőgyógyászat osztályán, ezt követően a fehérgyarmati kórház pszichológiai szakrendelésén dolgoztam (a szakrendelésre a kórház több osztályáról is küldtek betegeket) – illetve 1994 óta a magánpraxisomban is folyamatosan. 

Husztiné Hajdú Erika pszichológus, magatartásterapeuta, hipnoterapeuta, marketing szakértő, Nyíregyháza

Segíthetek?

Gondolt már arra, hogy a munkájában és a magánéletében az Ön legfőbb tőkéjét a személyisége jelenti? 

Akkor Ön jó úton jár nálunk! 

Tovább

Videók

Pszichológiai témák a Kölcsey Televízió Sétapálca Montázs c. rovatában: a címszó alatt az egészséges életmód, a divat és a szépségápolás kap hangsúlyos szerepet.

Tovább

Contact info